25.06.2014  |  Různé

Jaromír Jermář převzal Zlatý kříž za dárcovství krve

Jaromír Jermář přezval Zlatý kříž za dárcovství krve/Mladá Boleslav/ V úterý 17. června 2014 se ve Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi předávala ocenění dobrovolníkům, kteří darují krev. Oblastní spolek Českého červeného kříže zde prostřednictvím známých osobností, mezi kterými byl i Jaromír Jermář, předával na 161 ocenění. Jedním z oceněných byl i sám senátor, který ve své proslovu poděkoval všem dárcům a mimo jiné uvedl, že předávání ocenění právě ve Sboru českých bratří je symbolické: „S Jednotou bratrskou je spojen humanismus, což je lidskost, a právě dárcovství krve je lidské. Darování krve pomáhá uzdravovat lidi a zachraňovat životy." Senátor Jermář dodal, že pro ocenění si měl přijít už před rokem, ale zdraví mu v tom zabránilo. Rozhovor s Jaromírem Jermářem o dárcovství krve naleznete v článku níže.

Jaromír Jermář daruje krev již 38 let a na své první dárcovství vzpomíná: „Prvně jsem krev daroval v lednu 1976 na Karlově náměstí v Praze. Bylo mi 19 let a začínal jsem studovat na vysoké škole. Po skončení školy a po vojně jsem začal darovat krev již jen v mladoboleslavské nemocnici - zde to je již více než 100 odběrů. Vlastně ještě jednou jsem daroval před několika lety krev v Praze, kdy se mi podařilo získat k dárcovství několik senátorů i jejich asistentů. Tehdy s námi krev daroval také senátor a dnes ministr školství Marcel Chládek. Nikdy bych nemohl krev dávat za peníze, je to jako by člověk kus sebe prodával. A svou krví jsem vždy chtěl pomoci těm, kteří ji potřebovali. Důležitost zdraví si často uvědomíme až tehdy, kdy nás potká nějaká nemoc. Poznal jsem to sám vloni, kdy se u mě projevily bolesti páteře, spojené se zánětem nervů. Léčba kortikoidy mi nejen přidala 15 kg, ale také na několik měsíců vyřadila z řad dárců. Před měsícem mi z transfúzní stanice zavolali, že by moji krev nutně potřebovali, a tak jsem hned následující den daroval krev po 127. A opět se, jako po každém odběru krve, projevil ten nádherný pocit, že můžete někomu pomoci se uzdravit, případně mu zachránit život. Ten pocit se několika slovy popsat nedá."

Podle Jaromíra Jermáře je darování krve velmi důležité „Lidskou krev potřebují nemocní leukémií a jiných onemocnění krve, krev je také potřebná při operacích, při úrazech apod. Pomáhá uzdravovat a často i zachránit život. Dárcovství krve je podle mě projevem humanity, lidské solidarity. Proto bych poprosil všechny, kteří mohou, aby krev darovali. Nic to není, nebolí to. A co je důležité, zdravotnický personál je při odběrech milý a vytváří vždy velice příjemné prostředí."

Jaromír Jermář má v současnosti 127 odběrů. Na původní transfúzní stanici v Mladé Boleslavi vzpomíná: „Čekárna tam byla tehdy malá, často jsme na odběr čekali venku. Vyšetření před odběrem se provádělo v jiné budově. Vybavuji si, jak jsme před odběrem oblékali návleky na nohy, bílý plášť vzadu uvazovaný. Ruka se prostrčila okénkem dovnitř, kde sestry a pan primář Kolář prováděli odběr. Dnes se podmínky při odběru nesmírně zlepšily, ale i dříve byli zdravotníci při dárcovství nesmírně milí a vytvářeli příjemné prostředí. Během těch let jsem získal mnoho dalších dárců krve z řad mladých lidí, krev jsme pak chodili a i dnes chodíme často dávat společně. Při dárcovství poznávám také mnoho těch, kteří darovali krev vícekrát než já. A to mě naplňuje nadějí, že lidská solidarita má a bude mít stále místo v naší společnosti."


Přečteno 2013x
Komentáře
žádné komentáře


Navigace

Anketa

Jaký je Váš názor na principy inkluzivního vzdělávání?
  3 %
  52 %
  45 %
Hlasovalo 20406 lidí.
Česká strana sociálně demokratická

Tiskové zprávy

07.08.2017
TISKOVÉ AVÍZO - vernisáž senátní výstavy Jiřího Lode „Kostely a kaple Českého ráje v akvarelu“
Senátor Jaromír Jermář zahájí v úterý 8. srpna 2017 výstavu výtvarníka Jiřího Lode, Kostely a kaple Českého ráje v akvarelu. Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční v Předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky v úterý 8. srpna od 17. hodiny. Vstup z Valdštejnské ulice přes recepci A. Výstava akvarelů Jiřího Lode se koná pod záštitou senátora Jaromíra Jermáře a k vidění bude v prestižních prostorách Senátu do pondělí 21. srpna 2017.
 
03.01.2016
Senátorské kanceláře v regionu
Mladá Boleslav Hrad 1 - Staroměstské náměstí (správní budova Muzea Mladoboleslavska), každé pondělí 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00. Turnov, Skálova 71 - budova Muzea Českého ráje, přízemí, každé 1. a 3. úterý v měsíci 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00.
 

Kalendář akcí

23.09.2016
Plán akcí 23. 9. - 7. 10. 2016
Aktuální výběr z programu senátora Jaromíra Jermáře:
 
16.06.2015
Plán akcí 15. 6. - 28. 6. 2015
Aktuální výběr z programu senátora Jaromíra Jermáře:
 

3 nejčtenější

16.09.2006
Krásná vyhlídka
   „Boleslav, Boleslav, překrásné město" zpívá se v lidové písni. K jedné z těchto částí „překrásného města" patří bezesporu, jak již napovídá název, Krásná vyhlídka. Nádherný výhled do parku Štěpánka, na kostel sv. Havla a dále na ostroh nejstarší části města s hradem vznikl novou zástavbou při jedné z nejrušnějších mladoboleslavských ulic v 60. letech minulého století.
 
29.12.2006
Legionářská schůze v senátorské kanceláři
 Jedněmi z prvních návštěvníků regionální senátorské kanceláře, ještě před jejím oficiálním otevřením, byli zástupci Československé obce legionářské - Jednoty Mladá Boleslav. Sešli se zde v odpoledních hodinách pátku 22. prosince na pravidelnou legionářskou schůzi.
 
15.08.2006
Úvodní proslov při odhalení pomníku T. G. Masaryka a E. Beneše
"Přál bych si, aby dnes odhalený pomník nás posiloval v boji proti bezpráví a negativním jevům ve společnosti."