14.08.2006  |  Odborná činnost

Barbora Hoblová

Barbora Hoblová - národopisná sběratelka.

Barbora Hoblová se narodila 14. února 1852 v rodině nymburského měšťana a krupaře Tomáše Vohanky. Již od dětství Barbora ráda četla a projevovala zájem o vzdělání. Ač v tehdejší době nebylo zvykem, aby se dívky přehnaně vzdělávaly, Tomáš Vohanka v zájmu o vědění svou dceru velmi podporoval. Podporoval i její veřejnou činnost.

Barbora v roce 1872 založila v Nymburce dámský čtenářský spolek Lada. V té době se snažila i o založení mateřské školy, ovšem bez úspěchu.

V roce 1879 se Barbora Vohanková provdala za stejně starého gymnaziálního profesora Antonína Hobla a odstěhovala se do Mladé Boleslavi, kde vyučoval. Manželství Barbory a Antonína Hoblových bylo na svou dobu moderní. Vyznačovalo se vzájemným respektem, úctou, láskou k člověku a rovností obou partnerů. V roce 1883 se manželům narodil syn Jaroslav. Další děti již neměli, přesto se však rodina rozrostla v roce 1888 o dceru po zemřelém bratrovi Barbory Hoblové - Boženu Vohánkovou. Tato jejich schovanka se v budoucnu stala známou regionální malířkou.

Barbora Hoblová založila v Mladé Boleslavi Spolek paní a dívek, který se zaměřoval na ženskou emancipaci a dobročinnost. Při tomto spolku vznikly na popud Barbory Hoblové jesle - opatrovna pro malé děti pracujících rodičů. Barbora Hoblová pečovala o sociální výpomoc ve městě, která nebyla v té době nijak úředně podporovaná. Za svou dobročinnou činnost byla Barbora Hoblová vyznamenána v roce 1913 Zlatým záslužným křížem I. stupně.

Své vlastenectví Hoblová prokázala, když po vzniku Československa v roce 1918 věnovala tento kříž na zlatý poklad republiky. Barbora Hoblová byla také členkou Sokola, založila jeho ženský odbor. Usilovně bojovala za volební právo žen, které u nás bylo zavedeno až po vzniku Československa. Nejvíce však Barbora Hoblová proslula jako národopisná sběratelka. Tato její práce začíná okolo roku 1880 po jejím příchodu do Mladé Boleslavi a zabírá téměř všechny oblasti lidové kultury. Zajímala se o hmotnou kulturu, folkloristiku i sociální vztahy. Největší pozornost věnovala lidovým krojům, výšivkám a zvykům.

Za svůj život vytvořila rozsáhlou národopisnou sbírku. Stovky různých předmětů sbírala i pro muzea. Jen z její sbírky lidového textilu je dnes v mladoboleslavském muzeu více než tisíc předmětů. Další stovky kusů jsou v Národopisném muzeu v Praze. Ze své soukromé sbírky půjčovala kroje a další předměty lidové kultury na různé výstavy u nás i ve světě. Patřila také k hlavním organizátorům Česloslovanké výstavy v Praze roku 1895. Hoblová nejen předměty sbírala, ale psala odborné články do Českého lidu a dalších časopisů a publikací. Pořádala také osvětové přednášky. Udržovala přátelské kontakty s českými spisovateli - např. Ignátem Herrmannem, Gabrielou Preisovou, Aloisem Jiráskem, Eliškou Krásnohorskou, Jaroslavem Vrchlickým, Renatou Tyršovou, Terezou Novákovou a dalšími. Byla také jednatelkou Lidovědného oddělení starožitnické sekce při České akademii věd a umění. Zemřela 15. srpna 1923. Barbora Hoblová věnovala svůj život různým dobročinným aktivitám a především národopisu Boleslavska.


Přečteno 3179x
Komentáře
žádné komentáře


Navigace

Anketa

Jaký je Váš názor na principy inkluzivního vzdělávání?
  3 %
  52 %
  45 %
Hlasovalo 20406 lidí.
Česká strana sociálně demokratická

Tiskové zprávy

07.08.2017
TISKOVÉ AVÍZO - vernisáž senátní výstavy Jiřího Lode „Kostely a kaple Českého ráje v akvarelu“
Senátor Jaromír Jermář zahájí v úterý 8. srpna 2017 výstavu výtvarníka Jiřího Lode, Kostely a kaple Českého ráje v akvarelu. Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční v Předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky v úterý 8. srpna od 17. hodiny. Vstup z Valdštejnské ulice přes recepci A. Výstava akvarelů Jiřího Lode se koná pod záštitou senátora Jaromíra Jermáře a k vidění bude v prestižních prostorách Senátu do pondělí 21. srpna 2017.
 
03.01.2016
Senátorské kanceláře v regionu
Mladá Boleslav Hrad 1 - Staroměstské náměstí (správní budova Muzea Mladoboleslavska), každé pondělí 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00. Turnov, Skálova 71 - budova Muzea Českého ráje, přízemí, každé 1. a 3. úterý v měsíci 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00.
 

Kalendář akcí

23.09.2016
Plán akcí 23. 9. - 7. 10. 2016
Aktuální výběr z programu senátora Jaromíra Jermáře:
 
16.06.2015
Plán akcí 15. 6. - 28. 6. 2015
Aktuální výběr z programu senátora Jaromíra Jermáře:
 

3 nejčtenější

16.09.2006
Krásná vyhlídka
   „Boleslav, Boleslav, překrásné město" zpívá se v lidové písni. K jedné z těchto částí „překrásného města" patří bezesporu, jak již napovídá název, Krásná vyhlídka. Nádherný výhled do parku Štěpánka, na kostel sv. Havla a dále na ostroh nejstarší části města s hradem vznikl novou zástavbou při jedné z nejrušnějších mladoboleslavských ulic v 60. letech minulého století.
 
29.12.2006
Legionářská schůze v senátorské kanceláři
 Jedněmi z prvních návštěvníků regionální senátorské kanceláře, ještě před jejím oficiálním otevřením, byli zástupci Československé obce legionářské - Jednoty Mladá Boleslav. Sešli se zde v odpoledních hodinách pátku 22. prosince na pravidelnou legionářskou schůzi.
 
15.08.2006
Úvodní proslov při odhalení pomníku T. G. Masaryka a E. Beneše
"Přál bych si, aby dnes odhalený pomník nás posiloval v boji proti bezpráví a negativním jevům ve společnosti."